Trochę więcej o kolczykach i ich rodzajach
 Oceń wpis
   

Nawiązując do poprzedniego artykułu dotyczącego piercingu postanowiłem w tym artykule trochę bardziej szczegółowo opisać szczególny typ biżuterii jakim są kolczyki.

Na wstępie przytoczę odpowiedni opis z Wikipedi (link).
Kolczyk – niewielki, ozdobny przedmiot, część biżuterii noszona w uchu (najczęściej), brwi, brzuchu, wardze, języku, nosie, genitaliach. Zwykle stworzony z tytanu, stali chirurgicznej, srebra, złota PTFE lub z bioplastu; spotyka się także artystycznie robione kolczyki kościane lub drewniane. Kolczyki mogą być noszone przez kobiety i mężczyzn, ale aktualnie są najczęściej spotykane u kobiet.
Kolczyki występowały i występują w wielu kulturach na całym świecie. W niektórych z nich nakazywane jest kolczykowanie nowonarodzonych dzieci płci żeńskiej. Jednak przełom XX i XXI przyniosły kolczykom renesans, rozszerzająca się moda na tzw. body piercing zmieniła dla wielu znaczenie kolczyka z ozdoby na poważny element stylu życia. Aktualnie widoczne jest tworzenie się subkultury ludzi posiadających kolczyki.
Plastikowe kolczyki z numerami identyfikującymi są używane także do oznakowywania zwierząt hodowlanych.

Rodzaje kolczyków:
Ogólnie możemy podzielić kolczyki ze względu na zapięcie na kolczyki o zapięciu sztyftowym i wiszące. Oddzielnie należy traktować klipsy, czyli rodzaj kolczyków które nie wymagają przekuwania skóry w celu ich umocowania. Zarówno zapięcie sztyftowe jak i wiszące mogą być zapięciami na sztywno bądź ruchomymi.
W piercingu można dokonać bardzo szczegółowego podziału ze względu na sposób i miejsce przekucia. I tak np. w przypadku przekuwania górnej zewnętrznej chrząstki ucha wyróżniamy następujący podział:
- Helix - umieszczenie okrągłego kolczyka w górnej, zewnętrznej chrząstce ucha w taki sposób, że oplata on jego rąbek;
- Orbital - to dwa przekłucia górnej, zewnętrznej chrząstki ucha, połączone jednym okrągłym kolczykiem;
- Industrial - podwójne przekłucie górnej, zewnętrznej chrząstki ucha połączone długim kolczykiem o kształcie sztangi (barbell), tak, że kuliste zakończenia kolczyka wystają poza obręb ucha po jego zewnętrznej stronie;
- Ear Spiral - zamiast kilku kolczyków w górnej, zewnętrznej chrząstce ucha, w miejsca wielokrotnych nakłuć umieszcza się biżuterię o kształcie spirali;

Bardzo szczegółowy opis poszczególnych rodzajów przekuwań znajdziemy na stronie poświęconej piercingowi tutaj. A wyszukując hasło piercing w Wikipedi możemy również dowiedzieć się ile czasu przeciętnie potrwa gojenie rany po przekuciu danego rodzaju. Przed dokonaniem zabiegu powinno się zapoznać z daną tabelą by uniknąć kłopotliwej sytuacji z niezagojoną raną przed jakimś ważnym dla nas wydarzeniem. Po prostu tak jak w przypadku innych tego typu zabiegów powinniśmy dobrze sobie wszystko zaplanować łącznie z wyznaczeniem odpowiedniego terminu samego zabiegu, wyborem optymalnego rodzaju kolczyka na czas gojenia się przekutego miejsca, jak i również w przypadku osób źle reagujących na niektóre kosmetyki doborem odpowiednich maści i kremów przyśpieszających gojenie. Właściwie podstawową i przydatną na wiele innych okazji sprawą jest wykonanie wcześniej szczepienia przeciw żółtaczce, oraz wyszukanie odpowiedniego studia piercingu, które polecane jest przez innych i posiada reputację profesjonalnie i bezpiecznie przeprowadzonych zabiegów.

Dobierając tradycyjne kolczyki do ucha powinno się kierować kształtem własnej twarzy. W przypadku osób o twarzy owalnej najlepiej pasować będą kolczyki okrągłe, owalne i trójkątne. Do owalnej twarzy pasować będą również kolczyki proste ale nie mogą być zbyt długie. Do twarzy okrągłej dobrze jest dobierać kolczyki które będą taką twarz wydłużać a więc proste długie kształty, kreski linie, wąskie i zwisające wzdłuż twarzy formy. Uzyskamy w ten sposób efekt wyszczuplenia. Do twarzy kwadratowej dobieramy kolczyki okrągłe, dobre również w tym przypadku będą kolczyki proste długie należy jednak unikać w tym przypadku wszelkich elementów kwadratowych. Gdy mamy twarz trójkątną dobrze jest dobierać kolczyki szersze w dolnej części a węższe na górze. W przypadku kolczyków okrągłych dla tego typu kształtu twarzy należy dobierać takie które posiadają linie poziome. Oczywiście decydującym czynnikiem jest nasz gust i nasze doświadczenie.

Komentarze (6)
Srebro jako podstawowy materiał... Bblog w gazeta.pl
Ankieta
W co najlepiej inwestować?
Najlepsze jest inwestowanie w Akcje
Najlepsze jest inwestowanie w Surowce
Najlepsze jest inwestowanie w Obligacje
Najlepsze jest inwestowanie w Wiedzę
Najlepsze jest inwestowanie w Żąłądek
Najlepsze jest inwestowanie we własną działalność
Najlepiej nie inwestować
Najlepsze jest inwestowanie w Waluty
Najlepsze jest inwestowanie w Ziemię
Najlepsze jest inwestowanie w Sztukę

 UWAGA!

Treści przedstawione we wpisach najlepszego blogu o inwestowaniu na giełdzie są prywatnymi opiniami autora i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715). Autor najlepszego blogu o inwestowaniu na giełdzie nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie zamieszczonych na tym blogu artykułów i wpisów, ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie wpisów niniejszego blogu o giełdzie.

 

Polecam kategorie Inwestowanie jako zgodną z obecną tematyką tego bloga jak również kategorię Gospodarka blisko z ta tematyką związaną, ciekawe rzeczy znajdziecie również w innych kategoriach ale gdy w grę wchodzi najlepszy blog o inwestowaniu na giełdzie te dwa tematy są najistotniejsze.
Najnowsze komentarze
2014-04-01 12:38
Gosienka776677:
W odpowiedzi na komentarze
Pozdrawiam serdecznie :)
2014-02-03 20:56
klimatyzacja:
W odpowiedzi na komentarze
fakt giełda to taka ruletka, ze czasami ciężko coś powiedzieć na pewno, wystarczy jeden ruch[...]
2014-01-31 16:24
mojeopinie:
W odpowiedzi na komentarze
Szukam informacji na temat inwestowania na giełdzie, tutaj na bblog jest sporo dobrych blogów[...]
2014-01-15 14:55
doniaa90:
Kolejna sprzedaż w portfelu
suchar z tym komentarzem że czas na inwestowanie na giełdzie się kończy. On się nigdy nie[...]
2014-01-15 14:53
doniaa90:
W odpowiedzi na komentarze
Wow, a jednak się autor pojawił! Szczerze powiem, że były o to zakłady w komentarzach :) Miłe[...]
O mnie
MM
PAN srebrnooka i jego inwestowanie na giełdzie