Złoto - wykresy cen i przemyślenia
 Oceń wpis
   

Szaleństwo trwa. Ofiary tej epidemii liczone są już w setkach milionów a końca jej nie widać. Za ten katastrofalny stan obwiniani już byli wszyscy. Od pojedynczych ludzi (biedny Ben) po całe narody (ach ci Indusi i Chińczycy), grupy zawodowe (bankierzy i zarządzający hedge fundami), czy biedną przyrodę (tak mało jest na ziemi). Nieważne ile razy byśmy nie obwieszczali końca, i tak cena złota nie będzie chciała rosnąć.

Aby sprawdzić co aktualnie piszę na temat złota kliknij w tag złoto a dostęp do aktualnych wykresów masz za pomocą notowań po prawej stronie wystarczy kliknąć w złoto

 

Czy teraz gdy udało się przekroczyć cenie złota magiczne - bo wieszczone przez bankierów GS - 1500 dolarów za uncję, możemy wreszcie obwieścić koniec rajdów. Poniżej napisze co mi mówią wykresy ceny złota dla różnych interwałów począwszy od miesięcznego skończywszy na szybkim pięciominutowym rzucie. Sam jestem ciekawy czy dadzą jednoznaczną odpowiedź.

Wykres złota w ujęciu miesięcznym przedstawia się następująco:

Cena złota wykres miesięczny

Rajd na cenie złota zapoczątkowany w 2001 roku trwa do dziś. W ujęciu miesięcznym widać wyraźnie jedną dotychczasową korektę, która miała miejsce w 2008 roku. Z perspektywy czasu odnoszę wrażenie że wówczas finansowy kryzys uniemożliwił zmianę trendu i głębszy spadek cen złota. Przy takim założeniu (celowości wywołania finansowego zamieszania by powstrzymać spadek cen złota) zmiana obowiązującego trendu nastąpi dopiero wówczas gdy światowa gospodarka wyjdzie z wówczas powstałych problemów.

Ostatni miesiąc nie ma jeszcze wydźwięku zmiany trendu na cenach złota. Długa jasna świeca na wykresie zapowiada jednak - gdy patrzy się na analogiczne sytuacje z bliskiej przeszłości - co najmniej kilku miesięczny odpoczynek i ustabilizowanie poziomu cen woków 1500 dolarów za uncję złota.

W ujęciu tygodniowym sytuacja ceny złota ma się następująco:

cena złota wykres tygodniowy

Wykres cen złota z interwałem tygodniowym daje identyczne odczucia jak w przypadku ujęcia miesięcznego , to znaczy, nie ma jeszcze jednoznacznego punktu zwrotnego i raczej spodziewałbym się kilkutygodniowego postoju. Jednakże wystarczy że kolejny tydzień cena złota spadnie poniżej 1450 dolarów za uncję a taki punkt zwrotny powstanie.

Ujęcie dzienne wykresu cen złota:

Dzienny wykres cen złota

I znowu analogiczna sytuacja jeśli chodzi o ocenę. Piątkowe notowania złota  mimo znacznego ruchu nie dają sygnału wyjścia i odwrócenia pozycji na krótką. Przynajmniej w dłuższym terminie. W krótkim okresie kilku najbliższych dnie spadek jest już prawdopodobny ze względu na dużą odległość od średniej 10 sesyjnej - niebieska linia. Dojście do poziomu średniej i odbicie - to brak zmiany trendu, przebicie jej, powrót do niej i nieprzekroczenie tego poziomu, da dosyć wyraźny sygnał średnioterminowego odwrotu, czyli zakładanej przeze mnie przy opisie miesięcznych interwałów cen złota konsolidacji.

Godzinny wykres ceny złota w ostatnich dniach:

cena złota wykres jedogodzinny

Na jednogodzinowym wykresie ceny złota widać już oznakę konsolidacji i zmęczenia ale jeszcze nie zmiany trendu. Kolejne godziny po wznowieniu handlu w poniedziałek  będą rzutować na dalszą ocenę aktualnych rynkowych cen złota.

Wykres cen złota półgodzinny:

półgodzinny wykres ceny złota

W tym przypadku widoczna już jest dosyć jednoznaczna formacja zmiany trendu - ostatnie 5 świeczek. Należy pamiętać że w przypadku opisu każdego z rodzai wykresów trend ma inny wymiar czasowy i o ile w przypadku miesięcznego pisząc o trendzie mam na myśli kilka lat o tyle tutaj będzie to kilkanaście dni. W każdym bądź razie dla inwestorów którzy patrzą przez pryzmat mniejszych interwałów czasowych wykres cen złota w interwale półgodzinnym daje już podstawy do odwrócenie pozycji z długich na krótką.

Wykres ceny złota -interwał piętnastominutowy:

cena złota wykres piętnastominutowy

To co w przypadku wykresu z półgodzinnym interwałem dawało już dosyć jasny sygnał zmiany trendu, dla przedziałów piętnastominutowych wzbudza wątpliwości co do powstania takiego ruchu na cenach złota, a przynajmniej kontynuacji osuwania się kursu cen złota. Ta wątpliwość wynika z zahamowania spadku na średniej dziesięcio okresowej czyli 2,5 godzinnej.

Wykres cen złota dla przedziałów pięciominutowych:

Pięciominutowy wykres ceny złota

Kolejna zmiana w ocenie następuje po obejrzeniu powyższego wykresu. Tutaj ceny złota w ostatnich minutach notowań przed weekendową przerwą spadają poniżej średniej 10 okresowej i mino prób jednoznacznie nad ten poziom nie powracają. Moim zdaniem przy krótkim przedziale czasowym cena złota pozostaje poniżej średniej co oznacza dalszy spadek na początku po weekendowej przerwy.

Podsumowanie:

Jeżeli przesłanki zmiany trendu widoczne na wykresach o krótszym interwale czasowym, będą w kolejnych godzinach przeistaczały się w takie same przesłanki na wykresach godzinnym i  dziennym, obecnie osiągnięty poziom powyżej 1500 dolarów może się okazać przełomowym.

Na dłużą metę jednak dopóki gospodarka światowa jednoznacznie nie poradzi sobie z narastającym długiem państw rozwiniętych, dopóty złoto będzie atrakcyjną formą ochrony kapitału. Zwłaszcza w przypadku utraty tej prestiżowej funkcji przez dolara amerykańskiego i niechęci do jej przejęcia prze Euro czy Juana.

Narastająca inflacja powoli skłania rządzących obydwoma walutami mogącymi zastąpić dolara do zaprzestania walki z tym trendem (bycia walutami chroniącymi stan posiadania przed utratą wartości). Jednakże dopiero wydarzenie w postaci uwolnienia kursu Juana bądź zaprzestania drukowania Euro w celu ratowania kolejnych zadłużonych państw strefy Euro dało by jednoznaczną i długoterminową przesłankę za skróceniem pozycji na złocie. Do tego czasu wszelkie wróżenie dalszego zachowania cen złota na podstawie wykresów będzie dawało dużo niejednoznacznych sygnałów płynących z krótkich okresów i ciągła kontynuację trendu na wykresie cen złota o dłuższych interwałach.

Komentarze (2)
Nic nas już nie uratuje-sesja... Mocne uderzenie-sesja 2-05-2011-...
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 |
Ankieta
W co najlepiej inwestować?
Najlepsze jest inwestowanie w Akcje
Najlepsze jest inwestowanie w Surowce
Najlepsze jest inwestowanie w Obligacje
Najlepsze jest inwestowanie w Wiedzę
Najlepsze jest inwestowanie w Żąłądek
Najlepsze jest inwestowanie we własną działalność
Najlepiej nie inwestować
Najlepsze jest inwestowanie w Waluty
Najlepsze jest inwestowanie w Ziemię
Najlepsze jest inwestowanie w Sztukę

 UWAGA!

Treści przedstawione we wpisach najlepszego blogu o inwestowaniu na giełdzie są prywatnymi opiniami autora i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715). Autor najlepszego blogu o inwestowaniu na giełdzie nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie zamieszczonych na tym blogu artykułów i wpisów, ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie wpisów niniejszego blogu o giełdzie.

 

Polecam kategorie Inwestowanie jako zgodną z obecną tematyką tego bloga jak również kategorię Gospodarka blisko z ta tematyką związaną, ciekawe rzeczy znajdziecie również w innych kategoriach ale gdy w grę wchodzi najlepszy blog o inwestowaniu na giełdzie te dwa tematy są najistotniejsze.
Najnowsze komentarze
2014-04-01 12:38
Gosienka776677:
W odpowiedzi na komentarze
Pozdrawiam serdecznie :)
2014-02-03 20:56
klimatyzacja:
W odpowiedzi na komentarze
fakt giełda to taka ruletka, ze czasami ciężko coś powiedzieć na pewno, wystarczy jeden ruch[...]
2014-01-31 16:24
mojeopinie:
W odpowiedzi na komentarze
Szukam informacji na temat inwestowania na giełdzie, tutaj na bblog jest sporo dobrych blogów[...]
2014-01-15 14:55
doniaa90:
Kolejna sprzedaż w portfelu
suchar z tym komentarzem że czas na inwestowanie na giełdzie się kończy. On się nigdy nie[...]
2014-01-15 14:53
doniaa90:
W odpowiedzi na komentarze
Wow, a jednak się autor pojawił! Szczerze powiem, że były o to zakłady w komentarzach :) Miłe[...]
O mnie
MM
PAN srebrnooka i jego inwestowanie na giełdzie