Analiza prównawcza lata 70 i obecnie wykresy dokończenie
 Oceń wpis
   

W poprzednim wpisie zamieściłem porównanie trzech różnych rodzajów inwestycji w postaci ropy, złota i indeksu akcji S&P500. O ile dla wykresu akcji w ujęciu miesięcznym dzisiejsza sytuacja jest niemalże kopią tej z lat 70 to w przypadku ropy i złota przynajmniej na pierwszy rzut oka wygląda to inaczej.

Dziś wrzucam dalszy przebieg tego co się działo na rynku akcji, złota i ropy w latach 70.

Na początek akcje:

Wykres s&p500 z lat 70

Dalej złoto:

złoto ceny w latach 70 i 80

I na koniec ropa:

ropa ceny w latach 70 i 80

W przypadku akcji gdyby historia miała się powtórzyć, już wkrótce czeka nas co najmniej 12 miesięczna bessa, bądź jak kto woli korekta znosząca wartość indeksu o około 25% w stosunku do szczytu czyli z 1350 punktów na około 1100 dla S&P500. Dal WIG było by to zniesienie z 50000 punktów do 40000. Dno , które wówczas przypadało na luty 1978 rok teraz gdyby przyjąć analogiczny okres trwania tej bessy wypadało by, przy założeniu ze rozpocznie się we wrześniu na grudzień 2013 rok. A pobicie szczytów które teraz zostały osiągnięte udałoby się dopiero na przełomie 2014 i 2015 roku.

Jeżeli chodzi o złoto to trudniej tutaj dopatrzyć się analogi, jednak jeżeli przyjmie się iż korekta z lat 75-76, w przypadku naszych czasów z uwagi na mniejszą dynamikę wzrostów niż ta z sprzed 75 roku to obecnie można się spodziewać płynnego przejścia do kolejnej fazy czyli dalszych wzrostów cen złota niemal podwajających jego wartość do oprawie 3000 dolarów za uncję. Hossa na złocie według tego scenariusza skończyła by się około 2015 roku.

Najtrudniej jest prognozować w oparciu o ceny z lat 70 dalszy przebieg notowań ropy naftowej. Jednakże sądzę że wzrost który wówczas najszybszą dynamikę miał pod koniec lat 70 w obecnych czasach rozłoży się bardziej równomiernie na kolejne lata z średnim przyrostem rocznym wahającym się w przedziale 20-30% aż do zahamowania tej dynamiki w 2015 roku w okolicach 20 dolarów za baryłkę.

Na ile w realizacji takiego scenariusza ważyć będzie wspomniana w komentarzu do poprzedniej części tego tematu sytuacja walutowa a w szczególności możliwość uwolnienia kursu Juana pokażą już najbliższe lata.

Wygląda na to że w najbliższych kilku latach ciągle jednak surowce będą grały główne skrzypce a zwłaszcza złoto ze swym blaskiem i niewątpliwie mocnym marketingiem. Ropa  również będzie robić swoje ale tutaj trudniej jest skorzystać z tych wzrostów, no chyba że macie na oku zbiorniki niewykorzystywane w jakiejś stacji benzynowej;). W przypadku akcji na kolejny szczy będziemy musieli trochę poczekać. Oczywiście całe to gdybanie dotyczy scenariusza, który nie musi być grany.

Komentarze (0)
Analiza prównawcza lata 70 i... Przestańmy jeść amerykańskie...
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 |
Ankieta
W co najlepiej inwestować?
Najlepsze jest inwestowanie w Akcje
Najlepsze jest inwestowanie w Surowce
Najlepsze jest inwestowanie w Obligacje
Najlepsze jest inwestowanie w Wiedzę
Najlepsze jest inwestowanie w Żąłądek
Najlepsze jest inwestowanie we własną działalność
Najlepiej nie inwestować
Najlepsze jest inwestowanie w Waluty
Najlepsze jest inwestowanie w Ziemię
Najlepsze jest inwestowanie w Sztukę

 UWAGA!

Treści przedstawione we wpisach najlepszego blogu o inwestowaniu na giełdzie są prywatnymi opiniami autora i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715). Autor najlepszego blogu o inwestowaniu na giełdzie nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie zamieszczonych na tym blogu artykułów i wpisów, ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie wpisów niniejszego blogu o giełdzie.

 

Polecam kategorie Inwestowanie jako zgodną z obecną tematyką tego bloga jak również kategorię Gospodarka blisko z ta tematyką związaną, ciekawe rzeczy znajdziecie również w innych kategoriach ale gdy w grę wchodzi najlepszy blog o inwestowaniu na giełdzie te dwa tematy są najistotniejsze.
Najnowsze komentarze
2014-04-01 12:38
Gosienka776677:
W odpowiedzi na komentarze
Pozdrawiam serdecznie :)
2014-02-03 20:56
klimatyzacja:
W odpowiedzi na komentarze
fakt giełda to taka ruletka, ze czasami ciężko coś powiedzieć na pewno, wystarczy jeden ruch[...]
2014-01-31 16:24
mojeopinie:
W odpowiedzi na komentarze
Szukam informacji na temat inwestowania na giełdzie, tutaj na bblog jest sporo dobrych blogów[...]
2014-01-15 14:55
doniaa90:
Kolejna sprzedaż w portfelu
suchar z tym komentarzem że czas na inwestowanie na giełdzie się kończy. On się nigdy nie[...]
2014-01-15 14:53
doniaa90:
W odpowiedzi na komentarze
Wow, a jednak się autor pojawił! Szczerze powiem, że były o to zakłady w komentarzach :) Miłe[...]
O mnie
MM
PAN srebrnooka i jego inwestowanie na giełdzie